Küçükkuyu

Kuzey Ege’nin şirin turizm merkezi Küçükkuyu, Yunan mitolojisinin, doğal güzelliklerle buluştuğu butik bir tatil beldesi. Assos, Kazdağları ve Ege Denizi’nin bir araya geldiği bir konumda bulunan Küçükkuyu’da konaklama seçenekleri deniz kenarından başlayıp, dağ eteklerine kadar uzanıyor.

Cam göbeği mavisi, temiz deniziyle dikkat çeken Küçükkuyu’nun havası da dünyanın en temiz havalarından. Oksijen bakımından oldukça zengin Kazdağları’nın havasıyla örtülü Küçükkuyu, bu avantajından dolayı sağlık turizminin de önemli merkezlerinden biri.

Küçükkuyu’nun merkezinde ilk dikkat çeken nokta beldenin sevimli limanı. Kafe, restoran ve balıkçı tekneleriyle çevrili liman, beldenin kalbi niteliğinde. Limandaki kafelerde deniz manzarasına karşı içeceğinizi yudumlayıp, dinlenebileceğiniz gibi restoranlarda korfez balıklarını tadabilirsiniz. Limanın çevresi ise deniz, kum, güneş keyfi için ideal birçok alan barındırıyor. Çoğu halka açık olan Küçükkuyu plajları arasında beach club ve beach otel şeklinde hizmet veren tesislerin özel plajları da mevcut. Küçükkuyu’da, denize birkaç adım uzaklıktaki Ergül Motel ise plajı, zeytin ağaçları ve asmalarla kaplı verandalı bahçesiyle dikkat çekiyor.

Kazdağları kıyılarını süsleyen Küçükkuyu’ya gelindiğinde kesinlikle çevredeki büyüleyici doğa da keşfedilmeli. Çam ormanlarının ve şelalelerin çevrelediği Kazdağları’nda bulunan doğal güzelliklerin en çok ilgi çekenleri; Şahinderesi Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Hasanboğuldu ve Sütuven Şelaleleri.

Küçükkuyu’nun çevresinde gezilebilecek tarihi köyler de bulunuyor. Bu köylerden en ilgi görenleri; geleneksel taş evleriyle ve taş yollarıyla bilinen Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri. Küçükkuyu’ya yakın mesafedeki Küçükçetmi ise şifalı kaplıcalara ev sahipliği yapıyor.

Turizmle beraber beldenin geçim kaynaklarından biri olan zeytincilikle ilgili üretim çeşitlerinden, süreçlerine kadar bütün detayları bulabileceğiniz Adatepe Zeytinyağı Müzesi de gezilebilir. Antik Yunan döneminde de önemli bir yerleşim merkezi olan Küçükkuyu’ya gelindiğinde ziyaret edilebilecek tarihi noktalar ise Zeus Altarı ve Assos Antik Kenti.